Zdravá výživa je strava založená na příjmu přirozených zdravých potravin a jídel z nich připravovaných. Přirozené potraviny jsou potraviny ve své původní podobě, jak nám je poskytla příroda, nebo pouze minimálně upravované, nejsou geneticky modifikované a neobsahují umělá aditiva. Přirozené potraviny neobsahují trans mastné kyseliny, umělá sladidla, koncentrovaný kukuřičný sirup (high fructose corn syrup, HFCS), monosodium glutamát a další „vylepšení“ potravinářského průmyslu.

Každému člověku prospěje strava s pravidelným a pestrým příjmem potravin rostlinného původu, které jako jediné obsahují také vlákninu a ochranné fytochemikálie. Zelenina, luštěniny a ořechy jsou zdrojem těch nejkvalitnějších živin a chutnají skvěle. Na základě individuální konstituce a preferencí je potom možné tento zdravý základ doplnit dalšími kvalitními zdroji bílkovin, polysacharidů a tuků v podobě celozrnných obilovin, masa z humánně chovaných zvířat, vajec, mléka a mléčných výrobků.

Ty nejlepší potraviny jsou přirozené, lokální a organické. Zdravé stravování je celoživotní styl zajišťující zdraví i zdravou hmotnost a ideálně by mělo být sdíleno s partnerem nebo celou rodinou. Dietování je na rozdíl od zdravé výživy časově omezené, často výživově neadekvátní, bez dlouhotrvajících výsledků a zdraví neprospívající.