Zdravé návyky mají větší přínos než nárazové sporty nebo diety…

Často slýchávám, že se někdo vrhne třeba na novou dietu, nebo se zblázní do posilovny, případně začne pravidelně běhat / plavat, po práci chce mít každý den jiný energeticky náročný sport (hlavně aby se hodně vypotil a unavil…)… Díky těmto novým změnám pak lidé čekají výsledky a jsou většinou frustrovaní, naštvaní nebo minimálně smutní, že se tak neděje.. nebo ne alespoň tak, jak si představovali.. čím to je? proč, ptají se? Z mé zkušenosti je to hlavně tím, že žařadili do svého života jen jednu novou nebo upravenou věc, navíc hodně radikálně, ty ostatní zůstaly stejné a čekají výsledky, které z celostního pohledu nemohou samy o sobě přijít, proč..?? 

..protože naše celá bytost je spojitá nádoba, vše v naší mysli, duší a tělu se vším souvisí… a pokud nejsme spokojeni se současným stavem, něco nás dlouhodobě trápí, třeba opakované nemoci, únava, zranění, bolesti hlavy apod., pak je třeba zanalyzovat své současné návyky z celostního pohledu a podívat se na to, které nám ke zdraví pomáhají a které naopak ne. Tělo má rádo vnitřní rovnováhu, stálost vnitřního prostředí (homeostázu), převládající klidový režim, který se sem tam prostřídá s nějakou rychlejší/dynamičtější aktivitou a pak se zase vrátí zpět do své rovnováhy.

Tělo unese hodně, není třeba mít celý den ve 100% zdravé návyky podporující fyziologické fungování našeho organismu. Ale zase mít za celý den jen 1-3 dobré návyky a to ostatní nám spíše škodí, to už je i na tak tolerantní tělo moc. Za nějakou dobu nám začne dávat signály, že ho dlouhodobě přetěžujeme, unavujeme a nedáváme mu dost času na regeneraci a obnovu sil. Doporučují proto udělat si takový „check-list“ svých současných návyků, ideálně s někým, kdo nám poskytne relevantní zpětnou vazbu na naše denní rituály a snažit se postupně alespoň 70% z nich dělat tak, aby nám víc prospívaly než škodily..

V dnešní době existuje spousta vnějších faktorů, které mají vliv na to, jak se naše bytost má a dle mých zkušeností většina lidí netuší, že ten či onen faktor může mít při opakovaném vystavení dlouhodobě poškozující vliv na naše tělo. Mohou sem patřit faktory jako např. akutní nebo vleklé zdravotní obtíže, stresová zátěž (akutní/chronická), vnitřní skladba našeho těla (poměry tuků, svalů, vody), typy a zdroje prostředků, které doma při domácích pracech a v koupelně používáme, prostředí, ve kterém trávíme většinu pracovní doby (typ budovy, větrání, osvětlení, klimatizace apod.), sociální vazby, stravovací návyky, zdroj našich domácích potravin, pitný režim, spánkové zvyklosti, pravidelná tělesná aktivita, převládající typy myšlenek, duševní hygiena během dne, rovnováha odpočinku a zátěže, typ obuvi a oblečení dle okolní teploty a prostředí, používané léky apod…

Dle mého názoru je nejlepší udělat si nejdříve seznam návyků, které jsou fajn a v těch pravidelně a s pestrostí pokračovat. Pak se podívat na ty zvyky, které nám nepomáhají, seřadit dle závažnosti a pak postupně třeba každý týden jeden po druhém postupně přetvářet – buď sami, nebo s nějakým průvodcem- často to alespoň ze začátku bývá jednodušší a zajišťuje to trvalejší výsledky bez často běžného tzv. JO-JO efektu. Přeji nám všem, ať v našich životech převažují návyky a rituály, které naší celé bytosti pomáhají fungovat zdravě a šťastně 🙂