Vyvážená strava

Pohanka – bezlepková superpotravina nejen v zimě… Proč? :-)

Publikováno

Pohanka se u nás doma zabydlela celkem obstojně, konzumujeme ji na několik způsobů, je velmi výživná, chutná a poskytuje širokou paletu využití. Zároveň je zejména v zimě super, že má v těle ohřívající tendenci, což zejména slezina velmi ocení:-)

Pohanka se konzumovala nejen v Čechách po mnoho generací, dokud ji částečně z našich talířů nevytlačili její spolupřítelkyně – rýže, brambory, těstoviny a v našich končinách i knedlíky. Pohanka je skvělá, léčivá, a navíc bezlepková, což ocení nejen lidé s přímou alergií na lepek, ale i miliony z nás, kterým lepek ve větších dávkách také neprospívá, spíše nás zatěžuje. i když o tom třeba mnohdy nevíme, naše orgány nepíšou sms:-)

Pohanka není přímo obilovina, jedná se o jednoletou bylinu, která nemá moc ráda jarní mrazíky a konzumujeme pak její semena – nažky. Ze slupek se pak vyrábí super polštářky, na nichž se skvěle spí a relaxuje nejen po tréninku. Pohanka je plná jak cenných makroživin (polysacharidy, bílkoviny v příjemném spektru aminokyselin), tak i super mikroživin (minerály jako draslík, vápník, fosfor, selen a hořčík, tak vitamíny skupiny B). Nejdůležitější látkou v pohance je flavonoid rutin, který podporuje vstřebávání vitamínu C a příznivě působí na cévní systém. Pohanka je též zdrojem vlákniny.

 

Jak pohanka umí uzdravovat?

Díky obsahu rutinu je významný pozitivní vliv na cévní systém, v prevenci a léčbě. Kdo má křečové žíly nebo mu více hrozí trombózy, infarkt či mrtvice, může si konzumací pohanky hodně polepšit. Pohanka dále napomáhá odbourávání cholesterolu v krvi a snižuje jeho vstřebávání z potravy. Opravuje popraskané žilky v oku a pomáhá též v léčení hemoroidů. Je přírodním lékem také pro náš trávicí systém – pomáhá uklidňovat žaludeční a duodenální vředy a regeneruje játra. Je bezlepková a hypoalergenní, postaví na nohy mimo jiné i oslabenou slinivku břišní a má protirakovinné účinky.

 

Jak na ni v kuchyni?

Je několik možností úpravy pohanky, nejlepší jsou ty řešení, kdy pohanka vůbec neprojde varem a vařením, abychom zachovali co nejvíce důležitých mikroživin zmíněných výše – tedy ji třeba naklíčit (namáčí se pár hodin a do pár dnů při pravidelném proplachování pak krásně vyklíčí..). Nebo – zalijeme ji vařící vodou a necháme pod pokličkou pořádně (několik hodin!) nabobtnat. Pokud ji vaříme, nemělo by to být příliš dlouho. Lze ji použít též při pečení chleba a budete-li chtít něco rychlého, sytého a přitom výživného, udělejte si pohankovou kaši s datlemi nebo jakýmkoliv jiným sušeným ovocem. My často kombinujeme různé vločky na naše ranní kaše a pohanka tam je většinou zastoupena. Na tu kaši je nejlepší pohanka-lámanka, jejíž zrna jsou mírně drcená. Kaše bude jemnější. Jako lehčí oběd se dá dát rizoto kombinované s pohankou a celozrnnou rýží – celkový pokrm má lepší glykemický index a širší spektrum aminokyselin.

Závěrem chci dodat informaci, že pokud má někdo lehké trávící potíže po konzumaci pohanky, je to běžná situace, pokud na pohanku nejste zvyklí, nebo jste ji nějakou dobu nekonzumovali. Doporučuji začínat vločkami v menších dávkách a postupně pak přidávat víc a víc a k tomu uzdravovat trávící trakt – kvašenými probiotickými potravinami, jako je kvas a kvašené zelí, pickles, kimchi a k tomu kvašené sojové výrobky, jako je Tempeh, miso, natto a omáčky Tamari a Shoyu. Dobrou chuť 🙂